Zastosowanie tlenu hiperbarycznego w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS)
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Jest symetrycznym, zapalnym zapaleniem wielostawowym. Jeśli nie zostanie wyleczony na czas lub efekt leczenia nie będzie dobry, stan zapalny i zniszczenie stawów spowodują utratę funkcji organizmu, co poważnie wpłynie na codzienne życie i zdolność do pracy.
W rzeczywistości, powiązane doniesienia literaturowe dotyczące leczenia RZS za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej dowodzą, że tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczna w leczeniu RZS.
W badaniu klinicznym z 1985 r. kliniczna poprawa hiperbarycznej terapii tlenowej u pacjentów z RZS została przypisana działaniu przeciwutleniaczy. Istnieje również dobrze zaprojektowane badanie eksperymentalne na zwierzętach, które pokazuje, że tlen hiperbaryczny ma łagodne, ale konsekwentne działanie hamujące na adiuwantowe zapalenie stawów i kolagenowe zapalenie stawów.
W dokumencie podano, że 46 pacjentów z RZS otrzymało radioterapię. Niektórzy z nich otrzymywali 9-11 razy hiperbarię tlenową przed każdą radioterapią. Wszyscy pacjenci byli obserwowani przez 2 lata i oceniani przy użyciu różnych skal i serii pomiarów. Wyniki pokazują, że tlen hiperbaryczny w połączeniu z radioterapią ma bardziej oczywisty pozytywny wpływ niż sama radioterapia.
W badaniu zarejestrowano dziesięciu pacjentów (ze średnią 16,9 lat historii RZS) poddawanych tlenoterapii hiperbarycznej i różnych istotnych danych w ciągu następnych sześciu miesięcy.
hiperbaryczny tlen w reumatoidalnym zapaleniu stawów-02
Badanie to pokazuje, że tlen hiperbaryczny może poprawić sprawność fizyczną i codzienne życie pacjentów, a także może zmniejszyć ból w różnych okresach czasu i trudności z zasypianiem z powodu bólu. Korzyści z hiperbarii tlenowej dla pacjentów z RZS obejmują łagodzenie bólu oraz poprawę funkcji fizycznych i aktywności w zakresie dziennego wskaźnika życiowego i wskaźnika aktywności mierzonego oceną jakości snu.
Podczas tlenoterapii hiperbarycznej ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej jest znacznie zwiększone i wywołuje kontrolowany stres oksydacyjny, co prowadzi do aktywacji różnych szlaków, co skutkuje wieloma potencjalnymi korzyściami klinicznymi, w tym zmniejszeniem stanu zapalnego. W przypadku tlenoterapii hiperbarycznej obniżyła się ocena aktywności choroby pacjenta, szybkość sedymentacji erytrocytów oraz wartości białka C-reaktywnego. Po 3 i 6 miesiącach od zakończenia tlenoterapii hiperbarycznej powyższe dane były nadal istotnie zmniejszone, co było istotne statystycznie.
Podsumowując, hiperbaryczna terapia tlenowa jest skuteczna w RZS, głównie poprzez mechanizmy przeciwzapalne, hamujące postęp choroby, zmniejszające ból i poprawiające jakość snu. Tlenoterapia hiperbaryczna jest obiecująca jako uzupełnienie lub możliwa alternatywa dla standardowych leków na RZS, chociaż korzyści z tlenoterapii hiperbarycznej mogą nie być trwałe.